modadil
Loading
Çağrı Merkezi
MODA
22 Eylül YÖKDİL Sonuçlarını Sizler İçin Yorumladık!

22 Eylül YÖKDİL Sonuçlarını Sizler İçin Yorumladık!

22 Eylül YÖKDİL Sonuçlarını Sizler İçin Yorumladık!
22 Eylül 2018 tarihinde yapılan YÖKDİL sınavının sonuçları 12 Ekim 2018 Cuma günü açıklandı. Adaylarının çoğunun yüzünü güldüren sonuçları sizler için değerlendirdik.

22 Eylül 2018’de yapılan YÖKDİL sonuçlarını açıklandı. Moda Dil Akademisi kurucuları Suat GÜRCAN ve Rıdvan GÜRBÜZ istatistiklerle 2018 YÖKDİL Sonbahar Dönemi sonuçlarını yorumladı:

2018 YÖKDİL Sonbahar sınavına 72.618 aday katıldı. Bilindiği üzere YÖKDİL, Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri ve Fen Bilimleri olmak üzere 3 ayrı alandan yapılıyor. Önceki YÖKDİL sınavlarına göre bu dönemki sınavın en dikkat çeken özelliği Sağlık Bilimlerinden giren aday sayısının ciddi oranda artarak 32.361’e yükselmesi. Sosyal Bilimlere 21.220, Fen Bilimlerine ise 19.037 aday girmiş. Daha önceki sınavlarda en çok giren aday sayısı Sosyal Bilimler alanında idi. Bu da gösteriyor ki Sosyal Bilimler alanından sınava hazırlanan adayların büyük bir kısmı önceki sınavlarda hedefe ulaşmış ve sınavı geçmiş. Ayrıca, 2018 YÖKDİL İlkbahar sınavı ile bir kıyaslama yapacak olursak, sınava giren aday sayısında da ciddi bir düşüş var. 2018 YÖKDİL İlkbahar sınavına 103.629 aday başvurmuştu. Hatta, akademik kariyer yapmak isteyenlerin bu sınava yönelmeleri sebebiyle YDS’ye giren aday sayısında da ciddi bir azalma meydana gelmişti. Bu sınavın alana özgü ve daha kolay bir sınav olması YDS ile kıyaslandığında genellikle adayların ortalama 20-25 puan fazla alabilmelerini sağlıyor. YÖKDİL sınavındaki başarı oranına değinecek olursak, adayların yaklaşık %46’sı (33.265 aday) maalesef 0-49 puan aralığında kaldı. Bu durumda, hedef puanı 50, 55 ve 65 olarak değerlendirebileceğimiz YÖKDİL sınavında adayların yarısından fazlası başarılı olmuş diyebiliriz. Aslında, YÖKDİL’de başarılı olmak için YDS’ye kıyasla daha kısa süreli bir çalışma yetebiliyor. Moda Dil Akademisi kurslarında ve uzaktan eğitim sistemlerinde çok sayıda öğrencimiz sınava hazırlık kurslarına dahi katılmadan sadece Ön Hazırlık eğitimi ile YÖKDİL’de başarılı oldular, hatta bazıları 90 ve üzerinde puanlar aldılar. Bu durumda, çok daha yoğun bir çalışma sonunda bile YDS’den başarılı olamayan akademisyen adaylarının YÖKDİL gibi bir alternatiflerinin olması kariyerlerinin önündeki yabancı dil engelini çok daha kolay aşmalarını sağlıyor.

En önemli soru işaretlerinden birisi de YÖKDİL sınavının 2019’da devam edip etmeyeceği. Akademik kariyer yapmak isteyenlerin önlerindeki İngilizce engelini oldukça kolay bir şekilde aşmalarını sağlayan bu sınavın devam etmesini aslında tüm adaylar istiyor. Şu ana kadar sınavın yapılmayacağına dair herhangi bir resmi açıklama yapılmadığı için YÖK, Ankara Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi işbirliği ile yapılan bu sınavın 2019 yılında da devam edeceğini düşünüyoruz.

(4.9 / 75)
MODADİL -

Diğer Haberler