modadil
Loading
Çağrı Merkezi
MODA

Books are the quietest and most constant of friends; they are the most accessible and wisest of counselors, and the most patient of teachers.

Charles W. Eliot

Books are the quietest and most constant of friends; they are the most accessible and wisest of counselors, and the most patient of teachers.

Charles W. Eliot

DİL YAYINLARINDAKİ YOLCULUĞUMUZ

Yer ODTÜ Eğitim Fakültesi, İngilizce Öğretmenliği bölümü. Sene 2003. Ders, Advanced Grammar. Konu, Inversion (Devrik Yapılar). Suat GÜRCAN ve Rıdvan GÜRBÜZ yan yana oturuyor. Mezun olmaya az kaldı. Eş zamanlı olarak, okul sonrasında bir kursta çalışıyorlar. O dönemlerde KPDS çok önemli bir sınav. Ancak piyasada KPDS sorularının ve çözümlerinin olduğu bir kitap yok. Ve o esnada karar veriliyor. KPDS sorularını detaylı çözelim ve bir kitap basalım. Daha mezun olmadan aslında ilk kitap projesi yapılıyor. Yaklaşık 5 ay süren çalışmanın ardından 2003 Eylül ayında ilk kitap çıkıyor: Test Your KPDS Level (1996-2003 KPDS Soruları ve Çözümleri). Bu kitap sayesinde isimler de duyulmaya başlıyor. Ardından deneme şeklinde değil, konu türlerine göre bir kitap talebi geliyor ve ikinci kitap bir soru bankası olarak çıkıyor: Advanced English Tests.

2003 ve 2006 yılları arasında haftada ortalama 70-80 saat derse giren Suat GÜRCAN ve Rıdvan GÜRBÜZ geri kalan zamanlarda kitap yazmaya devam ediyor. ÜDS’ye hazırlanan adaylara da çıkmış sorular ve çözümleri gerekiyor ve bayram tatilinde memleketlerine gitmeden çalışan bu gençler ÜDS Fen Bilimleri, ÜDS Sağlık Bilimleri ve ÜDS Sosyal Bilimler sorularını da çözerek kitap sayısını artırıyor. 2006 yılında açtıkları kursta ise kendi yayınlarını kullanmak istiyorlar. Ve asıl yapılması gereken, ayrıntılı konu anlatımlı bir kitap hazırlamak. Yaklaşık 1 yıllık çalışmanın ardından 2008 yılında efsane kitap KPDS-ÜDS Sınav Stratejileri çıkıyor. Dile kolay, yaklaşık 1.000 sayfa. Eş zamanlı olarak da Exam Dictionary kitabı hazırlanıyor. Sına kelimelerine toplu olarak bir yerden ulaşayım diye düşünenlerin ihtiyacını karşılasın diye planlanan bir kitap. Ve ardından diğer kitaplar.

Ayrıca, bu yayınlar yıllar içerisinde yeni uygulanan ve değişen sınav sistemlerine de adapte edilmiş. ÜDS ve KPDS kalkmış, tek sınav gelmiş: YDS. Sonradan YÖKDİL eklenmiş sisteme. Üniversiteye yabancı dilden hazırlananların girdiği LYS-5 sınavı YKSDİL (YDT) olmuş, vs.

Bugün 70’den fazla yayını olan Suat GÜRCAN ve Rıdvan GÜRBÜZ tabi ki bu yayınların tümünü kendi başlarına yapmadı. İyi bir ekip kurmanın ve takım olmanın her zaman başarıyı artıracağı felsefesiyle MODADİL çatısı altında beraber çalıştıkları tüm meslektaşları ile birlikte projeler geliştirdiler. Ve onların da katkılarıyla giderek büyüyen MODADİL Yayınları'nı şimdi her yıl 200.000'den fazla aday tercih ediyor.

Ve toparlayalım artık;

Anlaşılan o ki Suat GÜRCAN ve Rıdvan GÜRBÜZ 2003 yılından beri yoğun bir tempoda hem derse girmiş, hem yayın hazırlamış, hem uzaktan eğitim videoları çekmiş, hem kurs açmış, hem de ailelerine vakit ayırmaya çalışmış. Ama her zaman ve halen olduğu gibi işlerini severek yapmaya devam etmişler. Ne demiş Konfüçyüs: “Sevdiğin işi yaparsan ömrün boyunca çalışmazsın.” İşte bu yüzden bu adamlar da bugüne kadar aslında hiç çalışmamışlar. Haa, bir de bu aralar ülkemizdeki yabancı dil sorununa çözüm bulabilmek ve belli sayıda gence eğitim bursu verebilmek amacıyla Türkiye Yabancı Dil Eğitim Vakfı’nı kurmaya çalışıyorlar…

Not: Buraya “misyonumuz, vizyonumuz, amacımız, ilkelerimiz” gibi başlıklar eklemek istemedik. Sanıyoruz ki yukarıda her şey açık.