modadil
Loading
Çağrı Merkezi
MODA
2019 Sonbahar YÖKDİL (7. YÖKDİL) Ne Zaman Yapılacak?

2019 Sonbahar YÖKDİL (7. YÖKDİL) Ne Zaman Yapılacak?

2019 Sonbahar YÖKDİL (7. YÖKDİL) Ne Zaman Yapılacak?
İlk kez 2017 İlkbahar döneminde yapılan YÖKDİL sınavında önemli değişilikler yaşandı!
 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, YÖKDİL sınavlarının bundan sonra ÖSYM tarafından düzenleneceğini geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. İşte YÖKDİL'de yapılan önemli değişiklikler ve YÖKDİL hakkında merak edilenler... 

Bilindiği üzere YÖKDİL, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler olmak üzere 3 alanda yapılmaktadır. 2017 İlkbahar döneminde yapılmaya başlanan YÖKDİL sınavı bugüne kadar 6 kez düzenlendi. Bu 6 sınav YÖK'ün koordinasyonunda, Ankara Üniversitesi ile Anadolu Üniversitesi tarafından müştereken gerçekleştirildi. Ancak, YÖK Başkanı Saraç, sosyal medya platformundan yaptığı açıklamayla YÖKDİL'i yine YÖK'ün koordinasyonunda ancak bu sefer ÖSYM'nin düzenleyeceğini duyurdu.

 

YÖKDİL HANGİ DİLLERDE YAPILIYOR?

YÖKDİL sınavı İngilizce, Almanca, Arapça ve Fransızca olmak üzere 4 dilde yapılmaktadır.

 

YÖKDİL'E KİMLER GİRİYOR? 

YÖKDİL Sınavı'na, yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim, TUS, DUS, EUS ve doçentlik sınavına girecek adaylar katılabiliyor. 

 

YÖKDİL NERELERDE GEÇERLİ?

YÖKDİL sonuçları sadece akademik mecralarda yapılacak başvurularda kullanılabilmektedir. Yabancı Dil Tazminatı ve diğer kamusal görevlendirmeler için YÖKDİL'in geçerliliği bulunmamaktadır.

 

2019 Sonbahar YÖKDİL Sınavı NE ZAMAN?

YÖK'ten yapılan açıklama şu şekilde: 

“Yeni YÖK olarak yükseköğretim sistemimizde ilk kez uygulamaya koyduğumuz 'alana özgü tek yabancı dil sınavı' olan YÖKDİL, bilindiği üzere YÖK’ün koordinasyonunda Ankara Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi tarafından müştereken uygulanmaktaydı. YÖKDİL Sınavı'nın sürdürülmesindeki katkılarından dolayı Anadolu ve Ankara Üniversitelerine teşekkür ederiz. 2019 yılı bahar dönemi sınavı başarıyla gerçekleştirilmiş olan YÖKDİL, 2019 yılı sonbaharından itibaren artık ÖSYM tarafından yine YÖK’ün koordinasyonunda 'Fen, Sağlık ve Sosyal Bilimler' alanlarında uygulanmaya devam edecektir. 2019 yılı sonbahar dönemi YÖKDİL Sınavı 3 Kasım 2019 tarihinde 'Almanca, Arapça, Fransızca ve İngilizce' dillerinde 'Fen, Sağlık ve Sosyal Bilimler' alanlarında yapılacaktır. 'Akademisyen dostu yeni YÖK' olarak kurguladığımız YÖKDİL Sınavı yine YÖK'ün koordinesinde ÖSYM tarafından yapılmaya devam edilecek olup, sınav tarihlerine ilişkin bilgi her yıl ÖSYM’nin sınav takviminde yer alacaktır.”

(Ortalama Puan / Toplam Oy)
Kullandığınız oy için teşekkür ederiz.
(Ortalama Puan / Toplam Oy)
MODADİL -

Diğer Haberler