modadil
Loading
Çağrı Merkezi
MODA
2021 İNGİLİZCE YETERLİLİK ENDEKSİ YAYINLANDI

2021 İNGİLİZCE YETERLİLİK ENDEKSİ YAYINLANDI

2021 İNGİLİZCE YETERLİLİK ENDEKSİ YAYINLANDI
Türkiye kaçıncı sırada? Dünyada ve Avrupada sıralamamız değişti mi?

Her yıl düzenli olarak İngilizce yeterlilik endeksini güncelleyen English First (EF) 2021 raporunu yayınladı. Bu yılki araştırma ana dili İngilizce olmayan 112 ülke üzerinde yapıldı. Araştırma %53’ü kadın, %47’si erkek ve yaş ortalaması 26 olan toplam 2 milyon kişi üzerinde yapıldı. 800 puan üzerinden yapılan değerlendirmede ülkeler, İngilizce yeterlilik seviyelerine göre “çok iyi, iyi, orta, düşük ve çok düşük” olarak gruplandırıldı ve her seviye tablolarda farklı renklerle temsil edildi.

LİDER HOLLANDA! SONUNCU ise YEMEN!

EF’in hazırladığı rapora göre ana dili İngilizce olmayan 112 ülke arasında İngilizce seviyesi en yüksek olan ülke 663 puanla Hollanda oldu. Şehirler sıralamasında ise 682 puanla Amsterdam zirvede yer aldı. Hollanda’yı Avusturya, Danimarka, Singapur ve Norveç takip etti. İlk 10 sırada her yıl olduğu gibi genel olarak yine Kuzey Avrupa ülkeleri var. Dikkat çeken ve Avrupalı olmayan tek ülke ise 4.sırada olan Singapur. Singapur’da konuşulan İngilizce’ye Singapur İngilizcesi deniliyor, hatta bu dil halk dilinde “Singlish” olarak da adlandırılıyor. Singlish, 1819’dan beri İngiliz sömürgecilerin burada bir ticaret merkezi kurmalarından bu yana önemli hale gelmiş. Ayrıca, Singapur’un 1965 yılına kadar İngiliz kolonisi olmasının da önemli etkisi var.

İlk 10 ülke incelendiğinde, bu listedeki Kuzey Avrupa ülkelerinin ve Singapur’un eğitim sisteminin ve yabancı dil öğretiminin araştırılması ve doğru örneklerin ülkemize de aktarılması önem arz ediyor diye düşünüyoruz.

Listenin son 5 sırasının tamamında Afrika ülkelerini görüyoruz. Sonuncu ise 360 puan ile Yemen.

TÜRKİYE DÜNYADA 70., AVRUPA’da 34.

Türkiye dünya sıralamasında 112 ülke arasında 478 puanla 70. olurken, Avrupa’da 35 ülke arasında sondan ikinci sırada yer alarak ve sadece Azerbaycan’ı geçerek  34.oldu. Türkiye maalesef hala yeterlilik seviyesi “düşük” ülkeler arasında. Türkiye’nin endeks puanı 2020’ye göre arttı, ancak sıralamamız 69’dan 70’e geriledi.

Raporun tümünü incelemek için : https://www.ef.com.tr/epi/

MODADİL -

Diğer Haberler